22 416 17 96

Strefa wiedzy

8 Sty 2018

Rola testów psychometrycznych w procesie rekrutacji

/
Posted By

Niekończące się rekrutacje i ciągłe rotacje pracowników to zmora wielu firm. Do tego dochodzą koszty kolejnych procesów rekrutacyjnych i dodatkowy czas. Zazwyczaj proces rekrutacyjny jest tym droższy, im wyższe oraz bardziej wyspecjalizowane jest stanowisko, na które rekrutujemy. Coraz częściej nieodłącznym elementem rekrutacji są różnorodne testy, które mają za zadanie wspierać nowoczesne procesy rekrutacyjne i tym samym minimalizować ryzyko wyboru niewłaściwego kandydata.

Nieudana rekrutacja to taka, kiedy pracownik po trzech miesiącach pracy rezygnuje z dalszej współpracy lub też gdy pracodawca podejmuje decyzję o nieprzedłużeniu z zatrudnionym pracownikiem umowy. Tak czy inaczej, to pracodawca ponosi wszystkie koszty związane z błędną decyzją o zatrudnieniu. Już nie tylko wielkie korporacje, w których naraz toczy się duża liczba procesów rekrutacyjnych, liczą koszty błędnych decyzji kadrowych, ale również małe firmy, którym równie mocno zależy na skompletowaniu odpowiedniego zespołu.

Wysokie koszty błędnych rekrutacji

Według danych z raportu PwC „Saratoga Human Capital Benchmarking 2015” wydatki firm związane z pozyskaniem nowego pracownika wzrosły średnio o ok. 40 proc. w porównaniu do danych sprzed 4 lat. Średni koszt procesu rekrutacyjnego to ok. 2640 zł, a w przypadku firm produkcyjnych nawet 4300 zł. Koszty błędnej rekrutacji w przypadku stanowiska menedżerskiego są średnio szacowane na poziomie rocznej pensji brutto. Finalna kwota, jaką musi ponieść firma za zrekrutowanie niewłaściwej osoby, uzależniona jest od kilku czynników, w tym m.in. od poziomu stanowiska, na które rekrutujemy, ko...

Aby przeczytać cały artykuł zaloguj się do Ostendi Management System. W tej sprawie napisz do nas: kontakt@ostendi.pl