22 416 17 96

Strefa wiedzy

Pomiar satysfakcji i zaangażowania pracowników
12 Gru 2017

Budowanie autorytetu szefa projektu (Część 2)

/
Posted By

Maruda, Ważniak, Zgrywus – to popularne postacie z bajki o Smerfach. To również zaskakująco trafne określenia najczęściej spotykanych ról podczas spotkań projektowych. Zachowania powiązane z tymi rolami mogą wpływać ożywczo bądź destrukcyjnie na przebieg spotkania. Wiele zależy od tego, jak na nie zareaguje lider. Radzenie sobie z trudnymi zachowaniami podczas spotkań jest ważnym elementem w budowaniu autorytetu kierownika projektu.

Tylko niektórzy kierownicy projektu zdają się mieć naturalny czar i łatwość poruszania się po meandrach relacji i niespodziewanych zachowaniach członków zespołu. Część menedżerów projektu potrzebuje jednak trochę czasu i praktyki, by czuć się pewnie w takich sytuacjach. I są wreszcie tacy, którzy długo nie mogą się oswoić z rozpraszającymi zachowaniami na spotkaniach. Jeśli nie należysz szczęśliwie do pierwszej grupy, przydadzą Ci się dwa narzędzia, by efektywniej radzić sobie podczas spotkań. Zaleta tej sytuacji jest taka, że naturalny wdzięk może spektakularnie zawieść, a staranne stosowanie narzędzi właściwie musi choć trochę pomóc. Po pierwsze zatem ważna jest świadomość, czyli zrozumienie źródeł trudnych zachowań uczestników. Po drugie, należy stosować przemyślane sposoby reakcji.

Skąd się biorą trudne zachowania uczestników grupy?

Najczęściej istnieją dwa ich źródła: własne doświadczenia z przeszłości i wewnętrzne motywacje oraz sam fakt bycia w grupie. To ostatnie zjawisko próbował tłumaczyć psycholog Bruce Tuckman1 w teorii dotyczącej dynamiki małych grup, czyli liczących od 3 do około 20 osób. Idealnie pasuje to do sytuacji nowego zespołu projektowego.


Aby przeczytać cały artykuł zaloguj się do Ostendi Management System. W tej sprawie napisz do nas: kontakt@ostendi.pl